Kılcal Varis Neden Olur?

İnsan vücudu bir çok hastalığa karşı risk içermektedir. Onlardan biride vücudumuzda yaklaşık 40 km uzunluğunda bulunan dolaşım sistemi damarlardır. Toplar, atar yada kılcal damar olarak ayrılan bu yapılarda en sık görülen hastalıklardan birisi damar genişlemesi yada varis hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Varis hastalığı ortaya çıkan damar yapısı, genişleme durumuna göre 3 grupta toplanmaktadır. Bunlar kılcal, orta ve kalın varisler şeklinde ele alınmalıdır.

Neden Olur?

İnsanlarda özellikle bacak ve yüz bölgesinde sık görülen bu genelde halk arasında kılcal damar çatlaması olarak bilinmektedir. Kesinlikle doğru bir bilgi olmayıp, çatlayan, patlayan bir şey yoktur. Normal varis hastalığı gibi damarların genişlemesi ve belirginleşmesi halidir. Kılcal damarlar genelde 0,5 ile 3 mm arasında olabilmektedir.

Nedenleri Tam Olarak Bilinmiyor!

Kozmetik bir sorun olan kılcal damar problemi orta ve kalın varislere göre tehlike içermeyen hatta tedavi olmadan ömrünüzü geçirebileceğiniz bir yapıdadır. Nedenleri tam olarak tespit edilememiş olup, yine aynı şekilde ayakta uzun süre sabit durma ve alkol kullanımı yoğun olan insanların yüz ve burun bölgelerinde dikkat çekici olabilmektedir.

kilcal-varis-nasil-olusur

kilcal-varis-olusma-sebebi-nedir

Bacaklarda Sızlamaya Neden Olur

Tedavi edilme zorunlulu olmayıp, can sıkıcı iki belirtisi bulunmaktadır. Bunlardan birisi bacaklarda sızlama olup, ikincisi kötü bir görünümdür. Özellikle etek giymeyi seven kadınlar için hayli sıkıntı verebilir. Çünkü yaygın olması hasebiyle metrelerce ileriden bile bacaklarınızdaki kılcal damarlar görülür.

Tedavisi Sadece 5 Dakika Sürmektedir

Ciddi bir hastalık olmamasına karşın her gün bacak sızlaması ve kötü görüntü ile yaşamak yerine tedavi olmanız önerilir. Kılcal varis tedavisi sadece 5 dakika içinde sadece ameliyatsız yöntemlerle yapılır. Genelde hasta sayısı yoğun olan hastaneler kılcal varis tedavisi yapmaktan kaçınırlar. Çünkü devlet hastanelerinde genelde ameliyat ile yapılan varis tedavileri kılcal damarlarda uygulanamaz. O nedenle teknolojik alt yapı ve tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları gerekmektedir.

Köpükle Tedavi Önerilir 

Tüm varislerin tedavisini ameliyatsız yöntemlerle gelişmiş teknolojik alt yapı ile gerçekleştiriyoruz. Aynı şekilde kılcal damar tedavisinde cilt üzeri ve damar içinden uygulanan yöntemler bulunmaktadır. İlk önerimiz köpükle kılcal damar tedavisi olup, iğne ile yapılan bir yöntemdir. Damar içine iğne ile girilip, köpük enjekte edilmektedir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için damarların iğneden daha kalın olması gerekir. İğne girme imkanı olmayanlarda ise Radyo Frekans dediğimiz cihaz ile cilt üzerinden yapılmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

varis-nedir
Varis Nedir?

İnsanlara özgü yüzlerce sağlık sorunundan biri olan varis kadınlarda daha fazla görül…

Devamını Oku
varisten-korunmak-icin-ne-yapmali
Varisten Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Birçok hastalıkta olduğu gibi varislerde alınacak basit önlemlerle risk düzeyi azaltı…

Devamını Oku
varis-tedavisi-nasil-yapilir
Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Klasikleşmiş cerrahi yöntemler, konservatif yöntemler ve yeni teknolojinin etkin oldu…

Devamını Oku
Yorumlar
Bilinmeyen
Mrh hocam bacaklarimdaki kilcal damarlar yanarak ve agriyarak gun geçtikçe dahada çoğalıyor ama gittigim doktor varis yok dedi ve agrimaz dedi ne yapmaliyim köpük tedavisiyle kurtulurmuyum?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba, varis damarların ciltten kabarık hale gelmesi veya ana toplardamarın genişlemesi olarak adlandırılmaktadır. Kılcal damarların artışı da kişilerde özellikle yoğun olan bölgelerde ağrı ve yanma şikayetlerine yol açabilmektedir. Buyrun muayeneye gelin, durumunuzu değerlendirelim. Köpük tedavisi ile ağrılarınızdan kurtulursunuz.
Salih
Hocam merhaba hocam bu gün devlet hastahesine gittik eşimin bacakların arkda adelesinde varis var doktor iğneyle tedavi önerdi iğneden sonra ilaç tedavisi önerdi hocam önereceğiniz bir yöntem varmıdo
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun. Bu tür varislerde biz köpük tedavisi uyguluyoruz. Buyrun muayeneye gelin, eşinizin durumunu değerlendirelim.
Bilal Doğantekin
Selamunaleykum hocam 4 ay önce sag ayak ust ve yan tarafinda şişlik oluştu gecer dedim gecmedi 2 hafta sonra ortopedi bolumune gittim bana kalp damar bolumune git dedi onnada gittim ultrason istedi cektirdim ultrasonu Rabb ime hamdolsun bi sorun çıkmadı hersey normal dedi doktor ama her ihtimale karşı kan sulandirici yazayim onu kullan dedi 3 aydir falan kullaniyorum ilaci Allah ın izniyle ama şislik ilk zamanlardaki gibi olmasada hala mevcut ve bas parmak ve yanindaki parmakta sislik gorunuyo ve birde ufak ufak kiĺcal damar goruntuleri var Allah a sukur yogun degil ama bolgesel olarak hafifde olsa var kilcal damar goruntusu ben gun icerisinde ayakta ama genelde hareket halindeyim toplu tasimada ise genelde ayakta kaliyorum durum bundan ibaret hocam ne öneririsiniz bana
Op. Dr. Serkan Akarsu
Mevcut uygulamalara devam edin ve günlük düzenli şekilde yürüyüş yapın.
Hasan Özkaplan
Hocam benim esim yaklasik 8 aydir ayaklari sisik ve inmek bilmiyor gitmedigim hastane kalmadi kullanmadigi ilac kalmadi en son gizli varis dediler bide esim hamile 6 aylik hocam bize ne onerrirsiniz
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Hasan bey, hamilelik olduğundan dolayı herhangi bir ilaç tedavisi kullanması uygun değildir. Şu anda yapabileceği hamilelik varis çorabı kullanması, düzenli yürüyüş yapması, fırsat buldukça ayaklarını yukarı kaldırması ve kadın doğum doktorunuzun sıkı takibi altında bulunmasıdır.
Hasan Ali
iyi günler serkan bey eşimin sağ bacağının üst kısmında kılcal damarlar var doğum yapmadan önce aslında orada çok fazla yoktu sonradan çoğalma oluştu tedavisi nasıl oluyor işlemler kaç gün sürüyor?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tedavinin süresi ve seans sayısı, damarların yaygınlığına bağlı olarak değişmektedir.
Hatice
Kılcal damarların bize ve vücudumuza faydaları nelerdir?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Dokulara kanın iletilmesini ve kirli kanın dokulardan uzaklaştırılmasını sağlarlar
Pırıl
Merhaba yüzde kılcallar tedavi edilmezse ne sakincalar dogurur tesekkurler
Op. Dr. Serkan Akarsu
Yüzde oluşan kılcal damarlar, güneşli ve sıcak havalarda artış gösterir. Görüntü olarak kişileri rahatsız eder ve çok fazla arttıklarında sıcaklık hissi vererek şikayetlere sebep olabilir.
Gül
merhaba hocam tedavi sonrasında şikayetlerimin yüzde kaçı gitmiş olur ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tedavi sonrasında varise bağlı şikayetlerinizin tamamından kurtulursunuz.
Çiğdem
merhaba Serkan Bey kılcal damar tedavisi sonrasın da tekrarlama olasılığı var mıdır ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
İşlem yapılan yerlerde kılcal damarlarınız tekrarlamaz ancak diğer bölgelerde yine kılcal oluşma ihtimali vardır.
Celat
İyi günler hocam varis kendini varis ülserine çevirir mi
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tedavisi yapılmayan varisler, zamanla ülserleşme ve yara açılması gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden varislerin bir an önce tedavi edilmesi gerekir, ağrı ve diğer kanama gibi şikayetlere yada yara açılmasına yol açmadan tedavi edilmelidirler.
Senem
merhaba hocam bacak bölgemde ince ve belirgin şekilde kılcal damarlarım var . Tedavi edilebilinir mi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba Senem hanım, bacaklarınızdaki ince ve kılcal damarlarınız köpük skleroterapi ve radyofrekans yöntemleri ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Lütfen bizimle irtibata geçin, sizi bu dertten kurtaralım. 0 232 421 11 01
Nazan
Kilcal damarlar kıl kadar incemi olur gozle gorulur mü
Op. Dr. Serkan Akarsu
kılcal damarlar gözle görünür biçimdedir, incedirler. Tedavi sonrasında bu incecik damarlar tamamen ortadan kalkar.
İrem
Kilcal damarlar neden olur bitsel kremler iyu gelirmi
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kılcal damarlar, damar yapısının esnekliğinden yıllar içerisinde çok az miktarda genişlemesi sonrasında ortaya çıkar. Bitkisel kremler sadece sürüldüğü anda geçici bir görüntü düzelmesi yaratır
Didem
Merhaba hocam kılcal damar tedavisinde hangi yöntem daha etkilidir
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kılcal damarlarda köpük skleroterapi ve radyofrekans yöntemleri en etkili yöntemlerdir
Fazilet
Doktor bey kantaron yağının varislere iyi geldiğini söyledi bir yakınım. Doğru mudur.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kantaron yağı veya diğer piyasada satılan varise iyi geldiği söylenen kremler yada yağlar, geçici olarak rahatlama sağlayabilir ve sürüldüğü sürece kişiyi rahatlatır. BUnların etkisi damarı büzme yönünde olduğu için kalıcı bir etkileri yoktur.
Özlem
merhaba hocam kılcal damar varisleri için hangi tedavi yöntemini uyguluyorsunuz ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Çok ince damarlara köpük skleroterapi, radyofrekans ve lazer yöntemlerini kombine şekilde uyguluyoruz
Yeliz
Hocam merhaba yüzumde kılcallar var. Tedavi yaptırmayı istiyorum ama iz kalmasından korkuyorum . Iz kalmaması icin ne yapılabilir ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tedavi sonrasında iz kalmaz, 2-3 hafta kadar krem uygulamanızı öneriyoruz zaten, sonrasında herhangi bir iz kalmaz
Fadik
Merhaba hocam,kilcallarim war lazer epilasyon yaptiriyorum.tedavi surecini etkier mi epilasyondan sonra baslasam olur mu? Teşekkürler
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tedavi sürecini etkilemez, epilasyon sonrası başlayabilirsiniz
Esra
Serkan bey merhaba benim varislerim var. Ailede kimsede yok . Tedavi olmak istiyorum. Yurt dısindan gelecegim aynı gun tedavi olup geri dönmem lazım . Hepsini aynı gün yapabilirmisiniz. Tekrar gelme şansım olmayabilir.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tabiki aynı gün içerisinde tedavi mümkündür ancak çok yaygınsa mutlaka 2. seans yada 2-3 ay sonra kontrol gerekebilir.
Ajda
Merhaba serkan bey kilcal varis nasil olur bulaşıcımı?sinifimda sıra arkadasimin cok kilcallari var bana bulasirmi teşekkürler
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kılcal damarlar, damar yapısının esnek ve cilt yapınızın ince olmasından dolayı görünür hale gelen damarlardır. Bulaşıcı değildir, öyle bir şey yoktur. Genellikle genetik olarak aileden kaynaklanır.
Kübra
merhaba hocam tedavi edilmeyen varisler ilerde ne gibi sorunlar yaşata bilir ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varisler tedavi edilmediğinde, büyümeye devam eder ve o bölgede ağrı, en önemlisi de pıhtı oluşumu ve sonrasında bu pıhtının akciğere gitmesi gibi sorunlardan hasta ciddi hayati tehlike ile karşılaşabilir. Ağrı yanında sık görülen bir sorun da, varislerde kanama olmasıdır.
Hazal
merhaba hocam yüzme eğitmeniyim tedavi sonrasında spora ve yüzmeye 1-2 gün ara vermem gerekli mi dır ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba, eğer çok kalın varisleriniz varsa, işlem sonrası bandaj saracağımız için belki 1-2 gün yüzmenizi istemeyiz ancak diğer tüm işlerinizi yapabilirsiniz.
Yaşar
Hocam meraba. Köyde sülük tedavisi yapılıyor bizim . Bunun variste rahatlatma gibi bir olayı var mıdır. Sülükler ne kadar bekletilirse etki gösterir.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Sülük tedavisi varislere uygulanan bir yöntemdir fakat çok kısa süreli rahatlama sağlar, ayrıca enfeksiyon riski nedeniyle kalp damar cerrahları olarak sülük tedavisini kesinlikle önermemekteyiz.
Reyhan
merhaba hocam yüzdeki kılcal damarlara köpük tedavisi uygulana bilinir mi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Evet yüzdeki çok ince kılcallara da köpük tedavisi uygulanabilir ve daha etkili olmaktadır.
Süleymaniye
Hocam merhaba bacağıma köpük tedavisi yaptırdım. Çok güzel bir şekilde kapandı ancak kahverengi bir iz var. Bu izi yok etmek icin ne yapmamız lazım dermatolaga mı gitsrm acaba ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
işlemi yapan doktor ile görüşmeniz gerekir, lazer tedavisi uygulaması gerekir
Yarengül
Merhaba hocam varisin genetik faktörlerden kaynaklı sebep gelmemesi için ne yapmam lazımdı
Op. Dr. Serkan Akarsu
Genetik sebeplere yapılabilecek bir şey yoktur.
Asya
merhaba hocam bacaklarımda geceleri çok ağrım oluyor nedeni varis olabilir mi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Bahsettiğiniz tarzda ağrılar genelde varisten kaynaklanır. Ayrıntılı bir doppler sonrasında tedavi olmanız ağrılarınıza çözüm olacaktır.
Ebru
Bacaklarımda yogun bir şekilde kılcallar var. Tedavisini yaptırmak istiyorum yazın yaptırabiliyormuyuz.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Her zaman tedavinizi yaptırabilirsiniz, şu anda tedavi için en uygun zamandır.
Hasan
Merhaba serkan bey gecen hafta ultrason yaptırdım ameliyat olacaksin dediler calisiyorum uzun süre ise gitmezsem beni kovarlar siz ameliyat yapmiyormusunuz oyleyse size gelmek istiyorum
Op. Dr. Serkan Akarsu
Ben varis tedavisinde eskimiş yöntem olan ameliyatı kullanmıyorum, ana damarda olduğunda lazerli katater tedavisi yöntemini uyguluyorum. İşlem sonrası işe bile gidebilirsiniz.
Rabia
merhaba hocam yüzümde belirgin şekilde kılcal damarlar var. Tedavisi kaç seans sürmekte?
Nihal
merhaba hocam çorumda yaşıyorum varis sorunum var 18 yaşındayım her yaş da tedavi yapıla biliniyor mu ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis tedavisi her yaşta yapılabilmektedir. Size yakın Ankarada ameliyatsız tedavi yapan Dr. Nihat Aydın’ı önerebilirim.
Tayfun
hocam kılcal damarlarım çok belirgin bacaklarımda ağrı sorunu yaşamıyorum . Varis olabilirmi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
kılcal damar belirginleşmesi varis başlangıcıdı. Venöz yetmezliğiniz olabilir. doppler ultrasound ile değerlendirlmesi gerekir.
Esra
hocam küçük kılcal damar varislerinde’de etkili oluyormu köpük tedavisi ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Günümüzde üretilen çok çok ince iğneler sayesinde küçük kılcal damarlarda dahi köpük tedavisi etkili olmaktadır.
Banu
MERHABA HOCAM KÜÇÜK ŞEKİLDE KILCAL DAMARLARIM VAR TEDAVİNİN ETKİSİNİ GÖRÜRMÜYÜM ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Banu hanım, bu tür küçük kılcallarda çok az miktarda köpük ve radyofrekans tedavisi ile tabi ki etkisini görürsünüz.
Emine
hocam kılcal varisim var bacaklarımda ve tedavi olsam ne kadar zaman dinize giremyorum?
Op. Dr. Serkan Akarsu
işlem sonrası ertesi gün denize girebilirsiniz, güneşten korunmanız gerekir 1 hafta kadar
Abdullah
HOCAM YÜZÜMDE KOCAMAN HEMANJOM VAR ONU NASIL BİR TEDAVİ ÖNERİRİSİNİZ ÇÜNKÜ ÇOK BÜYÜK?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun Abdullah bey, hemanjiomunuz ile ilgili tetkikleri ve fotoğraflarınızı 0 542 295 52 54 numaralı telefona whatsupp üzerinden gönderirseniz daha ayrıntılı bilgi verebilirim.
Nergis
hocam varisim var ve geceler beni çok rahatsız ediyor gündüz pek ağrım yok ne yapmalıyım?
Op. Dr. Serkan Akarsu
En kısa zamanda varislerinizi tedavi ettirmelisiniz. Ayakları yukarı kaldırıp dinlenmek ve yatarken altına yastık koyup yatmak geçici çözümlerdir.
Duygu
hocam yanaklarımda sadece kılcal varis var ve 2 aylık bebeğim var tedavi yapsam bi sorun olur mu bebeğim için emziryorum çünkü?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Yanaklarınızdaki kılcal damarlara radyofrekans tedavisi uygulanabilir ve bunun bebeğinize herhangi bir etkisi olmaz, gönül rahatlığıyla tedavi olabilirsiniz. Buyrun muayeneye gelin durumunuzu değerlendirelim.
Naz
HOCAM ÖYLE BİR AĞRIM VAR Kİ AYAAĞMI BASAMYORUM NE YAPMALIYIM?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Ağrı ile birlikte şişlik de varsa en yakın zamanda bir doktora başvurmalısınız.
Nur
hocam kılcal varisim var ve görüntü olarak çok rahatsız edyor beni ne önerirsiniz?
Op. Dr. Serkan Akarsu
En yakın zamanda tedavi olmanızı öneririm. Buyrun muayeneye gelin, sizi bu görüntüden kurtaralım. 0 232 421 11 01
Menekşe
hocam spor yapıyorum ayyaklarım cok yorgun oluyor ama ağrı yok acaba varis olabilir mi?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Kasların çalışması her zaman varis ve venöz yetmezliğe iyi gelmektedir. Spor sonrası ayaklarınızı yukarıya kaldırıp dinlendirin 10-15 dakika kadar. Varis olup olmadığını ancak muayene ve bazı tetkikler yapıldıktan sonra söylemek mümkündür.
Simay
hocam merhaba bacaklarımda hem kalın hemde kılcal varis var hergün daha da çoğalıyor sanki tedavi ve muayene ücretleriniz ne kadar?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Geçmiş olsun öncelikle, hem kılcal hemde kalın varislerinizi tedavi ederiz. Tedavi ücretlerimiz varisinizin yoğunluğuna ve yaygınlığına göre değişmektedir, muayenemiz ücretsizdir. 232 421 11 01 nolu telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Nur
Hocam bende varis hastalığı var. tedavi olmak istiyorum yalnız ayaklarımda da hem büyük damarlar hem de kılcal damarlar var. ayak kısmı da tedavi edilebiliyor mu
Op. Dr. Serkan Akarsu
Varis hastalığında hem kalın damarları hemde ince kılacal damarları tedavi edebiliriz. Ayrıntılı bilgi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi için muayeneye gelmelisiniz. randevu için 0 232 421 11 01
Sude
hocam ayak bileği kısmında kılcallarım var tedavisi mümkün mü ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Merhaba sude hanım, tabi ki ayak bileğindeki kılcal damarların tedavisi mümkündür, buyrun muayeneye gelin ayrıntılı değerlendirelim.
Arslan
hocam burun kenarımda kılcalarım var çok çirkin duruyor tedavisi mümkün mü?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Burun kenarlarındaki ve yüzdeki ince kılcal damarların tedavisi tabi ki mümkündür. Radyofrekans yöntemi ile bu damarlar tamamen yok edilir.
Efsane
hocam bacaklarımın üst bölgesinde kılcal damarlarım var çok değil ama yine de var radyo frekans yöntemiyle tedavi ettirdikten sonra tekrarlama olayı % kaç acaba ?
Op. Dr. Serkan Akarsu
İnce kılcallarda kullanılan radyofrekans yöntemi ile aynı bölgede tekrarlama olmaz. Yapılan işlem sonucunda kılcallar tamamen ortadan kaldırılır.
Ceylan
merhaba ben tuba benim sağ bacağımın bilek kısıml nearı çok şişti ve karardı zonkluyo bide hamileyim ameliyat olma ihtmalim olurmu acab.a ne yapmalym.
Op. Dr. Serkan Akarsu
Şikayetleriniz geçmediyse muayeneye gelebilirsiniz. Varis %80-90 oranlarında genetik kaynaklıdır. Ayakta durmak ve sabit pozisyon da durmak, sıcak, kilo gibi nedenlerle artar. Artmaması için bu nedenlerden uzak durmalıdır.
Bulut
iyi günler ben defalarca kez varis tedavisi oldum ilk oldugum zamanlar gözle görülür düzelme oldu ama sonra her seferinde tekrar etti bunu durdurmak için ne yapmalıyım lütfen yardım edin
Op. Dr. Serkan Akarsu
Tekrar oluşmasını önlemek için varis çorabı kullanabilirsiniz, varis neden olan etkenlerden uzak durmanız gerekir.
Deniz
Şeker hastası olmam tedaviyi çok ciddiye ve ivediligi gerektiriyor sanırım .yüzeyselden başladı. Derin venöz yeymezlik şimdi varis ülseri dahayeni ciddi anlamda tedavi olmak istiyorum başıma sonra neler geleceginin farkındayım.nasıl hareket edeyim. Kdz Ereylideyim yardım ve haberleşmeyi bekliyorum.gerçekten şifa bulabilir miyim?
Op. Dr. Serkan Akarsu
Derin venöz yetmezlikte yüksek basınçlı varis çorabı kullanmak gerekir. Yara bakımı ve tedavisi ayrıca uzaman kişiler tarafından yapılmalıdır.